Najava događaja
…A šta ako: Etičko procenjivanje u uslovima neizvesnosti
13. – 14. mart 2025. 9-16 časova
Hotel Constatine the Great, 27. marta 12, 11000 Beograd
Dvodnevna obuka „…A šta ako: Etičko procenjivanje u uslovima neizvesnosti“ ima za cilj da zaposlene u oblasti interne revizije osposobi za brže, a pouzdanije etičko procenjivanje međuljudskih odnosa i potreba kolektiva u konkretnim i hipotetičkim situacijama. Kroz tri predavanja i 6 praktičnih grupnih vežbi, cilj je da se stvori pozitivna atmosfera za aktivno preispitivanje ustaljenog etičkog postupanja i intuicija tako što će biti „oživljeni“ krucijalni misaoni eksperimenti iz etike i teorije odlučivanja. Jedan deo obuke će se oslanjati na Horajzon projekat TechEthos, tako da će fokus biti i na kritičkom sagledavanju upotrebe novih tehnologija poput generativne veštačke inteligencije u svakodnevnom životu i poslovnom okruženju preko procene rizike. Praktične radionice će, pored oživljavanja misaonih eksperimenata i diskusije, uključivati i uvežbavanje etičkih promptova za razgovor sa četbotovima u domenu interne revizije, kao i inovativnu društvenu igru za sagledavanje poziitivnih i negativnih strana novih tehnologija.
CPE: 12 CPE
Kotizacija:
za članove – 28.500,00 RSD
ostali – 29.500,00 RSD
za uplate iz inostranstva – 250 EUR
Predavači: Vanja Subotić, Ivan Umeljić i Miljan Vasić:
Vanja Subotić (1994) radi kao naučna saradnica na Institutu za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Na istom fakultetu je doktorirala 2023. godine sa disertacijom iz oblasti filozofije veštačke inteligencije, filozofije nauke, filozofije kognicije i filozofije jezika. U okviru programa Računarstvo u društvenim naukama pri Centru za multidisciplinarne studije Univerziteta u Beogradu, stekla je drugu master diplomu, pored master diplome iz filozofije. Održala je niz gostujućih predavanja u zemlji i inostranstvu iz pomenutih oblasti, i objavila je 15 naučnih publikacija u nacionalnim i međunarodnim časopisima. Dugogodišnja je saradnica Centra za promociju nauke u Beogradu i Centra za bioetičke studije u Beogradu i sertifikovani naučni komunikator.
Ivan Umeljić (1977) radi u Centru za promociju nauke gde obavlja poslove rukovodioca Sektora za izdavaštvo i glavnog i odgovornog urednika časopisa za promociju nauke Elementi. Diplomirao je filozofiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. U njegovo polje interesovanja spadaju teme iz domena filozofije nauke, socijalne epistemologije nauke, naučne komunikacije i socijalnih istraživanja nauke i tehnologije. Od 2020. do 2023. bio je nacionalni koordinator međunarodnog projekta TechEthos (Horizont 2020), koji se bavio etičkim i pravnim
izazovima razvijanja i primene novih tehnologija (obrada prirodnog jezika, klimatski inženjering i neurotehnologije). Autor je i realizator više obuka i radionica za doktorande i istraživače (Seminar o recenziranju, Kako komunicirati savremenu nauku?), kao i akreditovanih programa za usavršavanje zaposlenih u obrazovanju (Primena misaonih eksperimenata u nastavi,
Primena oksfordskih debata u STEM obrazovanju).
Miljan Vasić je istraživač-saradnik na Institutu za filozofiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Njegova primarna polja istraživanja su filozofija politike, teorija društvenog izbora i savremene teorije demokratije. Na Filozofskom fakultetu je učestvovao u izvođenju nastave iz predmeta Filozofija kulture i Filozofija ekonomije. Dugogodišnji je saradnik Centra za promociju nauke i stalni autor naučno-popularnog časopisa Elementi, a bio je angažovan kao konsultant na Horizon2020 projektu TechEthos koji se tiče etičkih izazova novih tehnologija i na kom je Centar za promociju nauke bio deo konzorcijuma.